Івано-Франківська обласна бібліотека для дітей
Меню сайту
Календар
«  Вересень 2021  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930

Як користуватися науково-популярною літературою

Пам’ятка для учнів 7-9 класів 

У наш час жодна людина не може обійтися без читання науково-популярної літератури. Дорослі читають її для поповнення фахових знань, розширення свого кругозору, школярі – для доповнення знань, набутих на уроці та отримання інформації з питань, які їх цікавлять.

Науково-популярна література має свої особливості. Її читати не завжди так захоплююче, як художню. В ній, як правило, немає героя, сюжету, за  яким так цікаво слідкувати. Важче сприймається і текст.

Тому вміння слідкувати з науково-популярною книгою має велике значення.

Як же навчитися читати такі книги? Як краще і глибше познайомитися з їх змістом?

Особливості роботи з науково-популярними виданнями полягає в тому, щоб добре зрозуміти книгу.

Читання такого роду літератури буває різним. Це може бути перегляд, вибіркове читання, повне читання і, нарешті, вивчення.    

Спосіб читання залежить від мети. Якщо хочете мати про книгу загальне уявлення, це можна робити  шляхом  перегляду. Цей метод використовують і тоді, коли книг з питання, що вас цікавлять, в бібліотеці багато.

При перегляді знайомитися з книгою у наступній послідовності:

а) уважно вивчаємо титульну сторінку, де вказані основні дані про книгу: назва, автор, місце і рік видання, найменування видавництва

б)  знайомимося з заголовком книги, стараємося зрозуміти, з яких розділів вона складається, в якій послідовності викладено матеріал, звертаємо увагу на наявність у книзі креслень, схем, малюнків, що доповнюють і пояснюють текст.

в) читаємо анотацію, передмову, вступ, післямову, висновки, що допоможе краще уявити зміст, зрозуміти призначення і мету книги, отримати пораду, як її слід читати.

г) знайомимося безпосередньо з основним текстом книги, для чого читаємо окремі сторінки, абзаци, уривки з найбільш цінних і цікавих розділів. Це дає уявлення про стиль і мову автора, особливості викладу матеріалу, міру доступності книги.

Вибравши книгу в бібліотеці і принісши її додому, ти починаєш ґрунтовно знайомитися з новинкою. Щоб розібратися в усьому, необхідно прочитати книгу, як кажуть, від корінці до корінця (повне читання). Тільки при суцільному читанні можна оцінити зміст книги. Правильно зрозуміти її.

Читати науково-популярну літературу слід вдумливо, не поспішаючи. Для цього послідовно прочитують розділ за розділом, фразу за фразою.

При читанні такої літератури обов’язково трапляються нові слова, спеціальні терміни, за поясненням яких слід звертатися до словників, енциклопедій, довідників.

Науково-популярну книгу можна і треба читати по частинах. Це роблять для відпочинку, обдумування, перегляду чи читання довідкових джерел.

Якщо читаємо книгу суцільно, то для того, щоб переривати себе, не тратити час на виписки, рекомендується робити закладки там, де потім необхідно буде щось виписати. Якщо книга власна, модна робити легкі помітки простим олівцем на полях. Так, щоб при необхідності їх можна було стерти. Коли книга прочитана, зроблені виписки, стараємося оцінити їх в цілому, заносимо свої міркування у щоденник читання.

Коли влучно підмітив, що читання науково-популярної літератури – найкраща «гімнастика для розуму». І тому, хто старанно її виконує, вона приносить справжню насолоду.

 

Використано книгу А.Чирви «Книга в твоїх руках»

(М.: «Просвящение», 1985).

 

Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Пошук
Архів записів
Copyright MyCorp © 2021 Безкоштовний конструктор сайтів - uCoz